AfyonBelediyelerManşet

Lisede sınıf geçme nasıl olacak? – EĞİTİM

[ad_1]

Tüm Onikinci sınıf öğrencileri sorumlu dersi olup olmamasına bakılmaksızın üniversite sınavlarına katılabilicek

Milli Eğitim Bakanlığının web sitesinden yayınlanan bilgilere göre, 2019-2020 yılı eğitim öğretim döneminde, sınıf geçmeyle ilgili birinci dönemde alınan notlar geçerli olacağı açıklandı . 12. Sınıf öğrencilerinin de birinci dönemde aldıkları notlar geçerli olacak ve yıl sonu başarı puanı buna göre hesaplanacak.

2019-2020 eğitim öğretim yılı sene sonu puanı birinci dönem puanlarıyla belirleneceğinden, ikinci dönemde hiçbir ölçme ve değerlendirme aracı dikkate alınmayacak. Öğrenciler, yüz yüze yapılamayan eğitim öğretim faaliyetlerinden not değerlendirmesine tabi tutulmayacak.

Tüm derslerden başarılı olan öğrenciler ile başarısız dersleri bulunanlardan, yıl sonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler sınıfını direk olarak geçecek. Alt derslikler da dahil, başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın direk olarak sınıfını geçemeyen öğrencilerse baraj, ders ayrımı yapılmaksızın sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecek.

12. Sınıf öğrencileri başarısız oldukları derslerden sorumlu olacak, sorumluluk sınavında başarılı olmaları halinde mezuniyet puanları hesaplanarak mezun edilecek.

12. Sınıf öğrencilerinin 9, 10, 11. dersliklera ait yıl sonu başarı puanları ile 2019-2020 eğitim öğretim senesinin birinci dönem başarı puanlarının aritmetik ortalaması alınarak mezuniyet puanları oluşturulacak ve diploma puanı olarak diplomalarına yazılacak.

Diploma puanı, Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) hesaplanırken kullanılacak lise mezuniyet puanı olarak değerlendirilecek.

Tüm kademelerde yalnızca birinci dönemde yapılan devamsızlıklar dikkate alınacak, bu çerçevede Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin ilgili hükümleri doğrultusunda devamsızlık süresini dolduran öğrenciler sınıf tekrarına kalacak.

[ad_2]

Afyon Kent Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir