AfyonBelediyelerManşet

Sağlık Bakanı Koca 65 yaş üstüne müjdeyi verdi – GÜNDEM


Bakan Fahrettin Koca Ramazan Bayramı ile alakalı açıklamalarda bulunurken, “Bayram günlerinde tedbirlere uyarsak, sonra daha rahat olabiliriz. Bu bayramı eski bayramlar gibi kutlarsak, hastalık tırmanabilir.” diye konuştu.

‘HES kodu nedir ve nasıl alınır?

Bakan Koca canlı yayın programında cevap verdi. Bakan Koca, 65 yaş üstü vatandaşların 1 ay kalmak şartıyla memleketlerine gidebileceğini açıkladı.

Vaka sayıları ve hastaların durumunun ele alındığı toplantıda, tanı ile tedavi konusunda dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmeler değerlendirildi, önlemler ele alındı.

Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamaları : 

Dokuz haftalık mücadelenin önlemlerin sonuçlarıı alıyoruz. Koronavirüse karşı mücadelemiz, yakın dönemdeki en büyük seferberliğimizdi.

Ev hayattır, ev hastalığa karşı hayat olamaya devam edecektir. Yeni vaka sayılarımızdaki düşüş başarımızdır. Vaka sayısı binin altına düştüğünde, bu düşüş nihai başarının işaret fişeği olacaktır.

Biz sağlık profesyonelleri ve elemanlarımız umutsuz bir gün yaşamadık.

Mücadelenin daha ne kadar süreceğini bilemediğimiz için hayatı yeniden planlamaktayız.

Hala binlerce doktorumuz ve sağlık personelerimizin çocuklarına sarılamadıklarını unutmayın. Risk hala dolaşımdadır. Yeni hasta sayısının azalması güvence değildir. Sokağa maskesiz çıkılmamalı, sosyal mesafe kuralına uyulmalıdır.

Bize beklediğimiz yaşama hürriyetini mücadelemiz muhakkak sonuç getirecektir. Bayram günlerinde tedbirlere uyarsak sonrasında daha özgür oalbiliriz. Bayram günleri virüsün yeniden yayılma günleri olmasın. Hastalığın tırmanışa döndüğü günlere dönebiliriz. Bayram kutlamalarını ziyaretlere giderek yapmayalım. Büyüklere hassasiyetimiz tehlikeli olmasın. 

Özgürlüğümüzü, hareket serbestliğimizi tedbirler güvence altına alacak. Kontrollü Sosyal Hayat herkezin katkısı ve çabasıyla bize serbestlik sağlayacak bir hayattır. 

Mücadele aktif rol olarak başarımızın ortağı olacağınızı inanıyorum. İlk dönemi başarı ile geri de bıraktık, bu dönemde de başaracağımızdan umutluyum.

Rehberler hazırlanmış durumda, 20 Mayıs’tan sonra iş yerlerinin girişinde uyulması gereken kurallarla karşılaşacaksınız. Uygulama ile beraber iş yerini puanlayabilir ve denetleyebilirsiniz. Ayrıca detaylı çalışma rehberleri de buralarda bulanacak. Açılabilecek iş yerleri için de rehberler hazırlanmaktadır, bir bölümü hazırdır.

Mobil uygulmamanın kullanıcı sayısı şimdiden 10 milyonu aşmış durumda. Evden çıktığınız anda sizlere rehber olacak. Mobil uygulamanın diğer bir fonksiyonu da, hasta ya da temaslı olmadığını bu uygulama aracında gösterebilecek. 

HES KODU NASIL ALINIR?

Mobil uygulama üzerinden alınacak kodla seyahat yapılabilecek. Sonra bir yolcuya hastalık bulaştırırsa, takibi kolayca yapılabilecek. Herkese özel bir kod olacak. Önümüzdeki günlerde HES kodunun yaygın kullanılması hayatımızı kolaylaştıracak. 

Her yolculukta değişik bir HES kodu alınacak. Önümüzdeki günlerde yaygın kullanılması hayatımızı yolculuk ederken HES kodu rahatlatacak. Ulaşımda risk taşımadığını belirten belgeler istenecek. Afyon Kent Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir