AfyonBelediyelerManşet

Buruk Bayram – Lokman Özkul – GÜNDEM


Ramazan-ı Şerif’in son günlerine geldik, önümüz bayram. Bu bayramı buruk karşılıyoruz.

Koronavirüs günlerinde Ramazan’da zaten çok sönük geçti. Camiiler tedbir gereği toplu ibadetlere kapalı, toplu iftarlar olmadı, iftar çadırları ihtiyaç sahipleri için kurulamadı. Toplu hareket edemesek de içimize döndük. Tefekkür etmeye çalıştık. Allah’ım bu Sen’in bir imtihanın bizler de bu imtihandan ders çıkarıp sabrederek bu musibetin, Allah’ın izniyle üstesinden geleceğiz dedik hal ve kavl diliyle. Biz hatalarımızdan, yanlışlarımızdan ders aldık, bunları tekrar etmeyeceğiz diyerek söz vermeye gayret ettik ekseriyetle. Ders almayan almıyor ne olursa olsun. Nuh Tufanı’nda suların yükselmesini seyredip batmayı! bekleyen insanlar gibi.. İnsanın manen batışı da vardır. Allah birçok uyarıcı göndermesine rağmen ders almayıp manen bitişi sergilemektedirler. Musibetler gelip geçicidir, gönderenin hatırına sabretmek gerekir. İşte bu duygu ve mülahazalarla bayramı karşılamaya hazırlanıyoruz. Bu virüs musibetinden daha önce kurtulabilmek için tedbir amaçlı, Devletimiz tarafından bayramda bütün ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Normalleşmenin kısa sürede sağlanması için yerinde karar. Haliyle de, önceki bayramlardaki bayramlaşma gibi.. ritüellerimiz olmayacak. Büyükler ziyaret edilemeyecek, küçükler oyun alanlarında ve sokaklarda bulunamayacak. Şen şakrak bir bayram yaşanamayacak. Evlerimizde sessiz sakin bizbize bayramı yaşamaya çalışacağız. Alvarlı Efe Hazretlerinin dediği gibi: Bayramsa bayramınız mübarek olsun..

Biz aslında önceki uygulamalarımızla bunu hakettik! Büyüklerle bayramlaşmama küçüklerle kaynaşmama adına, aylar öncesinden tatil beldelerinde rezervasyonlar yaptırdık. Bir telefonla bir mesajla bayram kutlamayı marifet saydık. Büyüklerimizi kapılara baktırdık beklenti içine soktuk. Hasılı bayramları bayram gibi yaşamadık. Şimdi de virüs musibetiyle evlerimize hapsolduk. Her şerde bir hayır vardır derler. Bu şerden de hayırlı sonuçlar çıkarabilmek, alacağımız dersler sonucu biraz da bizim elimizde. Yüce Allah birçok ayet-i kerimede; Düşünmezmisiniz, akletmezmisiniz, ibret almazmısınız diyor. 

Akıllı insan, düşünür ibret alır. 

“Bayramsa bayramınız mübarek olsun” deyişinin en çok anlam bulduğu ilk bayram; bu Ramazan Bayramı olacak. İkincisi de bu yıl ki, Kurban Bayramı olmaz inşallah. 

O halde bizde yazımızı şöyle bağlayalım:

Koronadan mütevellit;

Bayramsa

Bayramınız

Mübarek

Olsun
şimdiden …

Lokman ÖZKUL  – İlahiyatçı YazarAfyon Kent Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir