Siyaset

“En büyük yerlileştirme projesi”

Kılıçdaroğlu Çin’e gidip ‘kiraz almayın güvenli değil’ diyecek mi?

 

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı haftalık olağan basın toplantısında konuşan Medya Tanıtım Başkanı Halil İbrahim Sevim, Sultandağı kirazının Çin’e ihraç edileceği bir dönemde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Türkiye’de yabancı sermayenin güvencesi yok’ demesinden endişe ettiklerini belirtti. Sevim, “Kılıçdaroğlu Çin’e gidip ‘kiraz almayın güvenli değil’ diyecek mi?” diye sordu.

 

AK Parti haftalık olağan basın toplantısı Medya Tanıtım Başkanı Halil İbrahim Sevim ile il yönetim kurulu üyeleri Meriç Kadir Tarkan ve Merve Tuğba Ablak’ın katılımı ile gerçekleşti.

 

“Şehrimizden yoğun bir şekilde kiraz siparişi var”

 

Sevim konuşmasına Sultandağı kirazının Çin’e ihracı ile başladı. “Değerli basın mensupları ilimizin önemli değerlerinden olan kirazımız artık Çin’e gidiyor. Hükümetimizin destekleri ile imzalanan Bitki Sağlığı Protokolü kapsamında ilki geçtiğimiz yıl ihraç edilen kirazımız önümüzdeki sene de Çin’in Caşin eyaleti yetkilileri ile yapılan ticaret anlaşması ile Çinlilerin sofralarında olacak. Aldığımız bilgilere göre şehrimizden yoğun bir şekilde kiraz siparişi var. Caşin, 6 şehrin bağlı olduğu, 400 milyon kişinin yaşadığı bir eyalet. Böylelikle fiyat istikrarı sağlanmış olacak. Şu ana kadar Türkiye ağırlıklı olarak Avrupa’ya kiraz ihraç ediyordu. Bu anlaşma ile Asya pazarına giriş yapılmış oldu. Protokolün ayrıntıları da bugün ATSO’da yapılacak toplanda anlatılacak” dedi.

 

“Kılıçdaroğlu Sultandağı’nda halkı zora sokarak mağdur edecek midir?”

 

“Bu önemli adım atılırken CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun İngiltere’deki söylemleri aklımıza geldi ve açıkçası bir sonraki ziyaret durağının Çin olmasından endişe ettik” diyen Sevim şöyle konuştu: “Londra’da Türkiye’yi İngilizlere şikayet eden ve ‘Türkiye’de yabancı sermayenin güvencesi yok’ ifadelerini kullanarak İngilizleri uyaran Sayın Kılıçdaroğlu aynı uyarıyı Çin’e de yaparak her seçim ciddi bir seçmen kitlesinin olduğu Sultandağı’nda halkı zora sokarak mağdur edecek midir? Çinlilere “Türkiye’de yabancı sermayenin güvencesi yok. Buradan bir şey alıp satmayın” diyecek midir? Açıkçası böyle bir ziyaret gerçekleşip açıklama yapmasından tereddüt ediyoruz.”

 

“En büyük yerlileştirme projesi”

 

CHP ülkesini yabancılara şikayet edip, ülkeye gelecek yabancı yatırımcıya engel olmaya çalışırken Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR’ın iştiraki SOCAR Türkiye tarafından inşa edilen “STAR Rafinerisi”nin açılışı yapıldı. Bu rafineri Türkiye’nin en büyük yerlileştirme projesidir. Bu şekilde petrol ürünleri ithalatında her yıl 1,5 milyar dolar civarında tasarruf ve petrol ürünlerinde dışa bağımlılığın azaltılması hedefleniyor.

 

16 yıl öncesinin 10 katı bir bütçe

 

Sevim, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk bütçe tasarısı olan 2019 bütçesi TBMM’ye sunuldu. Bütçe, yarın Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek. Bu yıla oranla yüzde 26’lık artışla 2019 bütçe rakamı 961 milyar lira oldu. Yatırımlar için de 2019 bütçesinden 64,4 milyar lira ayrıldı. 2019 yılı bütçesinde 76 milyar lira tasarruf planlandı. Unutulmamalıdır ki biz iktidara geldiğimizde bu Türkiye bütçesi 98 katrilyondu. Yeni para ile 98 milyar liraydı. Türkiye her geçen gün büyüyor ve gelişiyor. Bu da vatandaşımıza olumlu yönde yansıyor. Örneğin Türkiye’de 2002’de trafiğe kayıtlı araç sayısının 8 milyon 600 adet iken, Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre trafiğe kayıtlı araç sayısı Şubat ayı sonu itibarıyla 22 milyon 377 bin 559 oldu” diye konuştu.

 

“Ülkemize verebilecek hiçbir şeyleri yoktur”

 

Bütün bunların bir günde olan biten işler olmadığını vurgulayan Sevim, “Ülkemizin 68 yıldır kanını emen ayaklarına pranga olan emperyalistlerin IMF kementinden kurtulmakla oluyor. Batılıların ve beynini batıya kiralamış olanların dört gözle “Bize yeniden teslim olun” küstahlığına rağmen bunlardan kurtulabildik. Ülkemizde hatta ilimizde IMF hayranı yazarçizer CHP’lilerin hayalleri de emperyalistlerden farklı değildir. Çünkü dün olduğu gibi bugün de CHP’nin kodlarında Batı ile anlaşmak hep vardır. Bunlarla birlikte ülkesini önceki gün İngiltere’ye şikayet edenlerin ülkemize verebilecek hiçbir şeyleri yoktur” dedi.

 

“CHP’nin emanet oylarıyla TBMM’ye giren HDP’ye 92 milyon TL. verilecek”

 

Sevim, “2019 yılı bütçe tasarısının Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulması ile birlikte siyasi partilerin önümüzdeki yıl devletten alacağı yardımlar da netleşmiş oldu. Buna göre, her evden bir oy diyerek terör örgütü PKK’nın siyasi kanadı HDP’yi meclise taşıyanların, HDP’ye bütçeden 92 milyon 238 bin lira verilmesini vicdanları kabul ediyor mu? 24 Haziran seçimlerinde CHP’den gelen emanet oylarla son anda Meclis’e girmeyi başaran HDP, bu parayı nerede kullanacak. CHP bunun hesabını yapıyor mu” diye sordu.

 

 “İki yıl milletvekilliği yapanların emekli olma şansı yok”

 

Günlerdir kamuoyunda emeklilikte yaşa takılanlar üzerinden bir kesimin sürekli gündeme getirdiği milletvekillerinin emekli olma şartları konusunda bir açıklama zorunluluğu doğduğunu açıklayan Sevim şöyle konuştu, “Milletvekili olarak emekli olmak isteyen kişilerin; 65 yaşını doldurması, 25 yıl hizmet süresini yerine getirmesi, en az 2 yıl milletvekili olarak görevini yerine getirmesi gerekmektedir. Aksi halde kişilerin milletvekili olarak emekli olması söz konusu değildir. Çeşitli haber sitelerinde belirtildiği üzere 18 yaşında milletvekili olmuş bir şahsın 2 sene milletvekilliği görevini yerine getirmesinin ardından emekli olması gibi bir durum söz konusu değildir. Milletvekillerinin emekliliğe hak kazanabilmeleri için 2 yıl vekil olarak görev yapmalarının yanı sıra diğer çalışanlarda olduğu gibi yaş ve prim gün şartlarını yerine getirmeleri gerekiyor. Bir başka ifadeyle yaş ve prim gün şartını dolduranların, vekil emekli maaşı alabilmeleri için 2 yıl bu görevi sürdürmeleri şartı bulunuyor. Örneğin, 1 Kasım seçimlerinin ardından Meclis’e gelen ve 2 bin lira emekli maaşı olan emekli bir ismin, ‘milletvekili emeklisi olabilmesi’ yani emekli maaşının 8 bin 200 liraya çıkabilmesi için; 2 yıl vekil olarak görev yapması gerekiyor.”
www.eskisehirbricsk.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir