AfyonAsayişManşet

Konya Haber – Ilgın'da korkunç cinayet

Konya Ilgın’da oturan iki çocuk babası Ali Yanar’ın, 16 Ekim 2019 günü eve gelmemesi üzerine ailesi, polise kayıp başvurusunda bulundu.


 


hemen çalışma başlatan polis, Ali  Yanar’ın görüştüğü kişilerin ifadesine başvurdu. Bu kişiler arasında bulunan arkadaşları h.m ve K.K, Ali Yanar ile aynı akşam buluştuklarını, birlikte alkol aldıklarını söyledi. Yanar’ı daha sonra kendi isteği üzerine bir kadın arkadaşının evine bıraktıklarını, ardından da ava gittiklerini ifade etti.


 


Ali Yanar’ın cinayete kurban gidebileceği ihtimalini değerlendiren Konya İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi’ne bağlı Cinayet Büro Amirliği tarafından özel ekip kuruldu. Özel ekip, ilçeye giderek Yanar’ın yakın çevresiyle tek tek görüştü, bölgedeki güvenlik kamerası kayıtlarını inceledi. 


 


İki şüpheli, polisteki sorgularında cinayeti itiraf etti, ancak suçu birbirlerinin üzerine attılar. K.K  ifadesinde, “Hasan, Ali’nin boğazını kesip öldürdü. Ali yerde can çekişiyordu. Niye öldürdün dediğimde, ‘öldürmem gerekiyordu’ diye cevap verdi. Daha sonra ‘Bana yardım et, şunu yakalım’ dedi. ‘Yardım etmezsen seni de onun gibi öldürürüm’ dedi. Ağabeyimi arayıp, H.ın aracının benzini bitti dedim. Ağabeyim benzin getirdi. Bir battaniyeye sarıp cesedi bagaja koyduk. Daha sonra Doğanhisar Başköy Mahallesi’ne bağlı su kuyularının olduğu yere gittik. Cesedin üzerine benzin döküp ateşe verdik. Bir süre sonra su kuyusuna atıp oradan ayrıldık” dedi.H.M ise “Kerim, çöplük mevkisine gittiğimizde Ali ile kavga etti. Ali’ye kafa atıp dişini kırdı. Daha sonra Kerimlerin yaylasına gittik. Kerim, Ali’nin boğazını kesip öldürdü. Daha sonra cesedin yanında bir süre durup, bira içip plan yaptık. Cesedi bağ evinin orada gömecektik; ancak sonra yakmaya karar verdik. Cesedin üzerine benzin döküp ateşe verdikten sonra bir süre başında bekledik. Daha sonra ceset tamamen yanmayınca su kuyusuna attık” dedi.


 


Şüpheliler ifadelerinin devamında, Ali Yanar’ı otomobilin bagajına koyduktan sonra, iz bırakmamak için yerde bulunan kanlı toprağı da bir çuval içerisine koyarak attıklarını itiraf etti. Şüpheliler, bir gün sonra yine bağ evine giderek, alkol aldıkları bira şişelerini de topladıklarını söyledi. Şüphelilerin, suç aleti bıçağı ise bir bataklığa attıkları öğrenildi.


 
Şüpheliler ilçeye getirilerek Ali Yanar’ın cesedini attıkları su kuyusunu gösterdi. Yanar’ın nasıl öldüğünü, nasıl yaktıklarını ve hangi su kuyusuna attıklarını Cumhuriyet Savcısı ve polislere gösteren şüpheliler, yer göstermede de suçu birbirlerinin üzerine attı. Hasan Mermer, Kerim’e, ‘Yakmaya ne gerek var. Şuraya gömelim’ dediğini, ancak Kerim’in kendisini dinlemediğini ileri sürdü. Mermer, cesedi yakarken kendisinin de kolundan yaralandığını belirtti.


 


Kuyuya inen Konya Büyükşehir Belediye İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler, cesedi bir halata bağlayarak yukarıya çekti. Bir kısmı yanmış ve çürümeye başlamış olan ceset, otopsi işlemleri için Konya Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı


 


Polisteki sorguları tamamlanan her iki şüpheli, ‘tasarlayarak ve canavarca hisle kasten adam öldürme’ suçundan adliyeye sevk edildi.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir