AfyonBelediyelerManşet

Gastronomi deyince akla Afyonkarahisar gelir !! – BELEDİYELER


Türkiyemizin termal kaplıcaları ile meşhur şehri Afyonkarahisar, şimdi de gastronomi turizmine göz koydu . Geçtiğimiz sene Ekim ayında ‘gastronomi’ alanında UNESCO Yaratıcı Şehirleri Ağı’na dâhil edilen Afyonkarahisar’da  yöresel lezzetlerinin tanıtımı noktasında adeta seferberlik başlatıldı.

Gurur verici : Gaziantep ve Hatay’dan sonra UNESCO tarafından ülkemizin üçüncü, dünyanın 36. Gastronomi şehri ilan edilen Afyonkarahisar, tescilli lezzetiyle gastronomi alanında iddialı bir proje yürütüyor. Afyon’da uzun yıllar devam eden markalaşma çalışmalarının merkezini ise şu anda gastronomi oluşturuyor.

Afyonkarahisar Belediyesi himayesinde kurulan Gastronomi ve Dış İlişkiler Birimi tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında Afyon Kaymağı, Afyon Lokumu , Afyon sucuk, haşhaş ve patatesli köy ekmeği gibi yurdumuzun Afyonkarahisar’la özdeşleşen meşhur lezzetleri, tanıtım amaçlı olarak yurt genelinde dağıtılıyor. İlk etapta, ulusal televizyonlar, tanınmış ünlü şefler, gurmeler, yemek ve seyahat yazarlarına kargo aracılığıyla gönderilen yöresel lezzetler, ayrıca sosyal medya platformlarında ‘Gastroafyon’ adıyla oluşturulan kurumsal hesaplar üzerinden düzenlenen yarışmalarla Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırılıyor.

Koronavirüs süreciyle tüm dünyada ‘doğru ve sağlıklı beslenme’ bilincinin önem kazanmasını fırsata çevirmek isteyen Afyonkarahisar, tanıtımda özellikle doğal ürünlerini ön planda tutarak, salgın sonrası ülkemizin gastronomi turizm pastasından hak ettiği payı almayı hedefliyorAfyon Kent Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir